Hopp til hovedinnhold

Fotoutstilling i uthuset på Funnefoss

Sommeren 2025 blir det utstilling av gamle bilder fra Funnefoss og Opakermoen i uthuset på Funnefoss industriarbeidermuseum. Utstillingen vil være døgnåpen, og det er laget lydspor som kan lyttes til på din egen mobiltelefon mens du ser på bildene.

  • 1/1
    Opakermoens kvinneforening, også kalt badeforeningen, på tur til Frognerparken i Oslo. Fotoets eier er Kristin Fallet Andersen.

"Hvordan var det å være arbeider på et tresliperi? Jobbe lange skift både dag og natt, uansett hvordan formen og været var.

Hvordan var det å være kona til arbeideren? Hun som tok seg av alt hjemme, og som måtte ta med ungene ut i «alskens» vær når far kom hjem fra nattskiftet og måtte sove. I den lille arbeiderboligen var kjøkkenet også soverom. Hadde de nok penger til å spise seg mette? Det var tøffe kår, men hadde de det bra også? Og barna da? Blei det noe tid til skole og leking?"

 

FORTELLINGEN OM FUNNEFOSS INDUSTRIARBEIDERMUSEUM HØRER DU HER:

  • 1/1
Museum24:Portal - 2025.06.11
Grunnstilsett-versjon: 2