- 1/1
Foto: Vidar Lillevik
Al Andaluz tar deg med langt tilbake i tiden, på en musikalsk reise i det flerkulturelle middelalder-Spania. Under arabisk styre levde arabere, kristne og jøder fredelig side om side i lange perioder. Musikken og poesien blomstret og man dyrket det gode liv.
Spania var et ledende kultursentrum for hele det europeiske kontinentet i denne perioden, og spansk-arabiske musikere var ettertraktede som hoffmusikere ved de europeiske hoff. Den andalusiske musikken representerer altså på mange måter en felles kulturarv.
I dag er det flere europeiske tidligmusikere som ser mot den andalusiske musikken for å få ideer om hvordan middelaldermusikken kan ha vært fremført i Europa.
Om Al Andaluz:
Ensemblet ledes av Sverre Jensen som har arbeidet med middelaldermusikk i mer enn 30 år. Han startet i sin tid gruppa Kalenda Maya (spellemannsprisen 1985). Både til Kalenda Maya og til Al Andaluz har han bygget autentiske instrumenter basert på gamle skulpturer, illustrasjoner fra middelaldermanuskripter og instrumenter fra Nord-Afrika i dag.
Al Andaluz har holdt mange konserter rundt om i Norge og Sverige, og spillt på festivaler som Oslo middelalderfestival, Medeltidsveckan på Gotland, NoMeMus – Söderköping, Al Farah magedansfesival m.fl. Etter over ti års fartstid ga Al Andaluz ut sitt debutalbum i 2021, på Grappa Musikkforlag, samtidig som Sverre Jensen ga ut bok om middelalder-instrumentene han har bygget.
Sverre Jensen – lutt, psalter og harpe, Liv Ulvik – sang, Mona Hansen – fløyter, Kristine Rustad – rebab og fidle, Tomas Nilsson og Ulrik Ibsen Thorsrud - perkusjon.
Praktisk info
Konserten finner sted i barokksalen på Linderud gård.
Billettpriser: Voksen 275,- / Barn 100,-
Besøk oss på omvisning
Før konserten kan du benytte muligheten til å utforske Linderud gård og lære mer om historien. Omvisningene starter kl. 13 og 14. Les mer og finn billetter her: