VR-opplevelsen «Valgets kval» er en unik opplevelse i en virtuell verden, hvor du som deltaker bringes tilbake til krigens dager på Grini og få gå i dybden av et antall autentiske fangehistorier fra Grini fangeleir.
I opplevelsen blir du kjent med personlige fortellinger og vanskelige dilemmaer til ulike grinifanger under krigen.
Praktisk info
Varighet: ca. 15 minutter. VR er inkludert i billettprisen. Kjøpes ved ankomst hvor man også skriver seg opp på ønsket tidspunkt. VR-opplevelsen anbefales ikke til barn under 12 år.
Kom tett på fangene og historiene
Etter en innledende arrestasjonsscene, som er basert på en autentisk fangehistorie, sitter du igjen i samme brakkerom, men nå i et VR-univers.
Rundt deg har du et antall fanger som du nå deler soverom med. Alle fangene i rommet har en historie å fortelle som aktiveres av spillerens blikk. Historiene fortelles av de ulike medfanger i brakkerommet og er basert på tilbakeblikk som tar deg ut av brakkerommet og rundt i leiren, som f.eks. ut på appellplassen i leiren, i en isolasjonscelle i hovedbygningen og blant fangevokterne i vaktmannsboligen.
Du opplever en fanges kvaler under en straffeeksersis, du blir med på rømningsforsøk og du får høre om tortur og umulige valg i forhørssituasjoner, hvor tilståelse vil sette andre menneskers liv i fare.
På museet vil den fysiske rammen være vårt rekonstruert brakkerom. Ved å kombinere et fysisk sted med digital teknologi, kan nye portaler åpne seg. Ved Grinimuseet venter en helt ny opplevelse.
- 1/1