- 1/1
Gamle Hvam museum og Gamle Hvam sag- og dampmaskinlag inviterer til dampsag-dag på museet. Vi fyrer opp lokomobilen og med kraft fra den skjærer vi plank på saga.
En lokomobil er en flyttbar dampmaskin som tidligere ble brukt som kraftkilde, blant annet ved tresking, på sagbruk og på teglsteinsbruk. Ved flytting ble den trukket av hester. Vår lokomobil er laget av firmaet William Foster & Co i England i 1901 og har tidligere stått på Melbysaga ved Sagstusjøen inne på Skauen her i Nes. Den var i bruk frem til midten av 1950-årene.
I boden på tunet blir det muligheter for å kjøpe sveler, medisterkake i lompe og varm drikke. Vi fyrer opp bålpanna og lager bålkaffe.
På scena legger vi frem laftesettet og ved bålkaffen setter vi frem snekkertralla som små og store kan leke med. Det blir muligheter for å se på vedkøløyving med vedkløyver, og en sagestasjon der man kan prøve seg med håndsag. Veden må jo stables og vi lager en underholdene post ut av dette.
Utstillingene er åpne.
Velkommen så mye til oss.
Praktisk informasjon
Gratis parkering på anviste plasser.
Arrangementet foregår ute.
Ordinære inngangspriser.
- 1/4
Foto: MiA/Christin Johansen - 2/4
- 3/4
Foto: MiA/Juliane Dahl Smerud - 4/4