Hopp til hovedinnhold

Lokalhistorisk kveld:
Den siste istid

Før kjøleskapets tid var is en av Norges viktigste eksportvarer, og Drøbak spilte en sentral rolle. Hør foredraget om menneskene, skipene og handelen som gjorde Norge til verdens største iseksportør på slutten av 1800-tallet.

Frogn historielag inviterer til foredrag. Bli kjent med naturisnæringen som gjorde Norge til verdens største iseksportør, og med Drøbaks sentrale rolle. Du får høre om menneskene, arbeidsplassene, transporten og hvordan klimaet styrte en av landets mest særpregede eksportnæringer.

Follo museum
17. nov. 2026
18.30 i Taraldrudlåven
  • Foto: Isekspeditør Wiborg, 1907, Nesodden

Iseventyret, den siste istid

Bli kjent med naturisnæringen som gjorde Norge til verdens største iseksportør, og med Drøbaks viktige rolle i denne vekstnæringen. Du får høre om menneskene, arbeidsplassene, skipstransporten og hvordan klimaet styrte en av landets mest særpregede eksportnæringer.

Foredraget holdes av historikerne Eyvind Bagle, førstekonservator ved Norsk Maritimt Museum, og Per G. Norseng, professor emeritus i historie. Med solid fagkunnskap og et engasjerende blikk på lokalhistorien løfter de fram historien om Norges glemte «iseventyr» og Drøbaks sentrale rolle i denne næringen.

Frogn historielag varter opp med enkel servering.

Velkommen!

 

Billetter:

100 kr (betales i døra).

Foredraget er gratis for medlemmer av Frogn historielag. 

 

  • 1/1
    Foto: Isekspeditør Wiborg, 1907, Nesodden