Hopp til hovedinnhold

Labo – 700 års historie i en jordhaug

Innenfor Son i Vestby, lå en gang handelsstedet Labo. Arkeologer oppdaget stedet i 2004, og i 18 år har skolebarn søkt videre etter arkeologiske funn i jorden fra utgravningen som ble flyttet til Follo museum. Nå, med deres hjelp, kan vi endelig fortelle historien om Labo!

  • 1/1

Å være arkeolog er litt som å være detektiv, du må grave i jorda for å oppdage hint om fortida. Hver høst i 18 år har lokale 6.-klassinger kommet hit og grav seg gjennom historien om Labo sammen med fylkesarkeolog Reidun Marie Aasheim. Nå kan vi fortelle deg en lang og spennende historie om et handelssted som vokste opp og forsvant over flere hundre år - og alt takket være 6. klassingene!

Hva gjør Labo-haugen på Follo museum?

Opprinnelig lå naturligvis all jorda i haugen på Labo rett utenfor Son sentrum. Den ble gravd opp for ca. 20 år siden, da det ble gjort en arkeologisk utgravning på det som i dag er et område med bolighus. Ettersom arkeologene ikke ble ferdig med å gå gjennom all jorda, ble den fraktet til Follo museum, og har vært med på å lære skoleelever om arkeologi og historie siden 2008. Noen av de som i dag jobber som vertskap og omvisere på Follo museum, begynte karrieren sin i jordhaugen vår!

Hva kan vi se i utstillingen?

For det første kan du se alle de enorme mengdene med arkeologisk materiale som 6. klassingene har gravd fram i løpet av de siste nesten 20 årene. Det er helt utrolig hvor mye man kan finne i en jordhaug!

Men det er ikke alltid like lett for oss som ikke er arkeologer å skjønne helt hva vi ser på. Derfor har vi også stilt ut kopier av det som er funnet i haugen, slik at det blir lettere å se hvordan det så ut når det var nytt, hva det ble brukt til, og hva det kan si oss om Labo. Fra vikingtiden og helt fram til midten av 1600-tallet – bli med og oppdag et glemt handelssted!

Billetter

Inngang til utstillingen koster 40  kr for voksne og 20 kr for barn.