-
Fra venstre: Hulda Brastad Bernhardt (direktør i MiA-Museene i Akershus), Bianca Boege (MiA-Avistegnernes hus), Knut Høihjelle (Namdalsavisa), Fredrik Skavlan (Aftenposten), Siri Dokken (Dagsavisen), May Linn Clement (Dag og Tid), Herbjørn "HERB" Skogstad (Bergensavisen) og Fadi Abou Hassan (FadiToOn)
Mange av tegningene handler om habilitet, og det er lett å forstå, ifølge Stortingspresident Gharahkhani: «Avistegninger, som kritiserer og harselerer, er ytringsfrihet i praksis. Tegningene har en naturlig plass i Stortinget, og vi som er politikere må tåle å bli gransket med avistegnernes blikk.»
I 2023 slo Stortinget på stortromma med en stor utendørs utstilling på Eidsvolls plass. Årets utstilling holdes atter inne på tinget, i vandrehallen som leder til kantinen. Der vil de folkevalgte daglig passere ti tegninger kuratert av Stortingets kunstutvalg og Avistegnernes Hus. Det er også mulighet til å se utstillingen på Stortingets ukentlige kunstvandringer. Møt opp på Løvebakken mandager kl 18 for en gratis omvisning med kunsthistoriker Eivind Torkjelsson.