Hopp til hovedinnhold

Det uperfekte, upolerte og uferdige

En utstilling der studentene ved Asker kunstfagskole tar deg med inn i prosessen bak kunstens perfeksjon. Hva er veien til et kunstuttrykk og hvordan erkjenne at det uperfekte nettopp er kunst?

Asker museum
Otto Valstads vei 19, 1395 Hvalstad
15. mars 2026
13.00 – 14.00 Utstillingsåpning
15. mars – 20 .april 2026
  • 1/1
  • 1/1

Vi inviterte elevene ved Asker kunstfagskole til å dele arbeider med oss, fordi vi synes det passer så fint til Otto og Tilla Valstads livsprosjekt. «Ingenting er umulig» var Otto Valstads livsmotto. Han kastet seg ut i alle slags oppgaver med en kombinasjon av skapertrang, utforskertrang og selvtillit som er fascinerende. Noen av kunstverkene hans er litt varierende, mens andre er stor kunst. For kunstnerparet Otto og Tilla Valstad var det å ha rom til å utfolde seg et livsvilkår som var like viktig som å spise og sove.

Studentene på Asker kunstfagskole lærer å kaste seg ut i nye oppgaver og å forfølge sine ideer. Det handler om å tørre å sette et penselstrøk på et lerret, eller å føre kullstiften over papiret. Blir det kunst? Studentene møter motstand i materialet eller i ambisjonen. Noen verk blir ikke «vellykkede». Portrettlikheten er fraværende. Perspektivet er feil. Abstrakt kunst – hva er det? Når blir kunst kunst, egentlig?

Alle vil egentlig vise et perfekt resultat. Likevel sa de ja til å dele sine prosesser her på museet. Det er sårbart å vise frem det uperfekte, det upolerte og det uferdige. Men her er det. Bli med på en berikende reise inn i kunststudentenes prosesser mot et mer eller mindre perfekt resultat.

 

  • 1/1
    "The process of turning faliure into success" foto Annicken Dedekam Råge.